Aby wypełnić wymogi dyrektywy NIS2, niezbędne są działania.
Zamów bezpłatną konsultację.
Zweryfikujemy, jak możemy Ci pomóc.
Co musisz wiedzieć o NIS2?
NIS2 to gorący temat w ostatnich miesiącach. Dyrektywa, która wejdzie w życie prawdopodobnie na początku 2025 roku, nakłada na organizacje obowiązek wdrożenia technicznych, operacyjnych i organizacyjnych rozwiązań, aby efektywne zarządzać ryzykiem oraz zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa organizacji.
Dyrektywa NIS2 dotyczy nie tylko wskazanych w rozporządzaniu firm, ale też przedsiębiorstw realizujących dla nich dostawy.
Dostosowanie się do NIS2 wiąże się z:
- Zarządzaniem aktywami
- Szkoleniem pracowników
- Kontrolą dostępu do sieci
- Segmentacją sieci
- Logowaniem i monitoringiem
- Zarządzaniem ryzykiem
W czym możemy Cię wesprzeć
w NIS2?
Zaufali nam
Klienci, którzy postawili na bezpieczeństwo i stabilność sieci
Zobacz nagrania z webinarów
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Od wielu lat zajmujemy się projektowaniem, budowaniem oraz zarządzeniem sieciami klasy korporacyjnej. Dokładnie wiemy, jak działają sieci komputerowe i jakie są zagrożenia. Dlatego możemy, po przeprowadzeniu audytu dobrać pewien wachlarz technologii, dzięki którym wdrożenie dyrektywy NIS2 stanie się łatwiejsze. Monitoring, logowanie aktywności, sterowanie i nadzór nad dostępami, to wszystko są cegiełki niezbędne do zbudowania infrastruktury zapewniającej zgodność z NIS2.
Proponujemy wdrożenie zaawansowanych systemów firewall, IDS/IPS, narzędzi do zarządzania tożsamością i dostępem typu NAC, systemów MFA, monitorowania sieci oraz narzędzi do analizy zachowań użytkowników. Wszystkie nasze technologie są zgodne z najnowszymi wymaganiami NIS2.
Naszymi klientami są firmy i organizacje pracujące w wielu branżach. Produkcja, magazynowanie, transport, służba zdrowia czy jednostki administracji państwowej i samorządowej są obszarami, w których wspieramy klientów.
Nasze podejście do wdrożenia obejmuje fazę przygotowawczą, gdzie określamy zakres i cele, następnie fazę wdrożeniową, w której implementujemy rozwiązania. Ostatnia to faza utrzymania i optymalizacji. Standardowy harmonogram wdrożenia składa się z analizy wstępnej (2-4 tygodnie), implementacji (8-12 tygodni) oraz testów i optymalizacji (4-6 tygodni).
NIS2 to nowa, zaktualizowana dyrektywa dotycząca bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta jest rozwinięciem poprzedniej dyrektywy NIS (Network and Information Security) i ma na celu wzmocnienie poziomu cyberbezpieczeństwa na terenie całej UE.
Podstawowym celem NIS2 jest zwiększenie odporności na cyberataki w całej Unii poprzez lepszą współpracę między państwami członkowskimi, a także poprzez ustanowienie surowszych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Dyrektywa NIS2, jako rozszerzenie i aktualizacja poprzedniej dyrektywy NIS, obejmuje szerszy zakres podmiotów niż jej poprzedniczka:
- Operatorów usług kluczowych (OES): podmioty z sektorów, które są uznawane za niezbędne dla społeczeństwa i gospodarki, takich jak energia, transport, zdrowie, zaopatrzenie w wodę, infrastruktura cyfrowa, finanse, dostawcy usług cyfrowych, administracja publiczna i sektor kosmiczny.
- Dostawców usług cyfrowych: jak platformy internetowe, usługi chmurowe, centra danych oraz wyszukiwarki internetowe.
- Sektory publiczne: w ramach NIS2, wszystkie państwa członkowskie UE mają obowiązek wdrożyć odpowiednie środki cyberbezpieczeństwa w swoich instytucjach publicznych.
- Rozszerzone definicje: NIS2 rozszerza definicje sektorów objętych dyrektywą, dodając nowe kategorie, takie jak sektor kosmiczny czy sektor produkcji krytycznych surowców.
Tak, projekt wprowadza zasady dotyczące nakładania kar finansowych. Wysokość kar będzie uzależniona od różnych czynników, takich jak rodzaj i zakres naruszenia, czas jego trwania, a także zdolności finansowe podmiotu oraz poziom jego współpracy z organami nadzorczymi.
Od daty wejścia w życie Dyrektywy, czyli 16 stycznia 2023 r., Państwa Członkowskie UE mają 21 miesięcy na wprowadzenie postanowień Dyrektywy do prawa krajowego. Pierwotny plan zakładał, że będzie to 17 października, jednak 7 października Ministerstwa Cyfryzacji przekazało informację, że będzie to prawdopodobnie pierwszy kwartał 2025 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zostanie teraz przekazany odpowiednim komitetom Rady Ministrów w celu dalszych prac, a potem trafi do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Równocześnie zostanie skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Planuje się, że projekt trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.
Rozwiązania dla Twojej firmy
Działamy kompleksowo – od audytów i projektowania, przez budowę infrastruktury, aż po wsparcie posprzedażowe i utrzymanie sieci.
Nasi partnerzy
Współpracujemy z topowymi producentami, co pozwala nam oferować sprawdzone i innowacyjne rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie.
Porozmawiajmy
o NIS2
Potrzebujesz konsultacji w sprawie dyrektywy? Szukasz wsparcia we wdrożeniu wymogów NIS2?
Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 h.