Espersen jest światowym liderem w przetwórstwie mrożonych bloków rybnych, filetów oraz panierowanych produktów rybnych.
Jakość i bezpieczeństwo żywności są w Espresen najwyższym priorytetem, o czym świadczą uzyskane liczne certyfikaty, w tym HACCP. Fabryki w Danii, Polsce, Litwie, Rosji oraz Wietnamie zaopatrują klientów w Europie oraz USA. Ich odbiorcami są takie sieci jak Tesco czy McDonald’s. Espersen Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie zatrudnia około 1300 osób i jest jedną z największych fabryk przetwórstwa rybnego w Polsce.
Kiedy w 2012 roku zarząd firmy Espersen podjął decyzję o inwestycji w nowoczesną sieć przemysłową, w pierwszej kolejności zasięgnął opinii dwóch dotychczasowych partnerów biznesowych – Intermec (obecnie Honeywell) i Cisco. To właśnie Ci światowi liderzy zarekomendowali SKK S.A. jako rzetelnego i doświadczonego integratora rozwiązań sieciowych w środowiskach produkcyjno-magazynowych.
Korzyści z wdrożenia:
Centralizacja zarządzania siecią
Uproszczona obsługa sieci
Bezpieczna komunikacja
Stabilna i wydajna sieć we wszystkich oddziałach
Sprawniejsze wykonywanie operacji magazynowo-produkcyjnych
Wzrost produktywności przedsiębiorstwa
Pierwotnie Espersen był zainteresowany budową sieci bezprzewodowej w koszalińskim oddziale. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów, rzygotowaniu wstępnego projektu oraz w wyniku dalszych rozmów, SKK zaproponowało szersze i bardziej kompleksowe rozwiązanie.
Zaprezentowana koncepcja zakładała unifikację sieci we wszystkich oddziałach międzynarodowego koncernu, w tym oprócz budowy sieci WLAN, reorganizację i rekonfigurację sieci LAN. Na nowych zasadach miała zostać zorganizowana sieć nie tylko w strefach przemysłowych, ale także w obszarach biurowych.
Przedstawione rozwiązanie spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem w Espersen, po czym przystąpiono do realizacji zadania.
SKK S.A. to firma bardzo profesjonalna, stosująca indywidualne podejście do klienta.vSpecjaliści z SKK nie tylko mocno zaangażowali się w realizację projektu na każdym z jego etapów, ale potrafili również sprostać niecodziennym wyzwaniom związanym z wdrożeniem. Dostarczone, ujednolicone rozwiązanie oznacza wiele korzyści dla naszego przedsiębiorstwa. Bezawaryjna i wydajna sieć usprawniła wiele procedur w obszarze logistyki magazynowej i produkcji. Jakość pracy i jej efektywność uległa znacznej poprawie.
Działania SKK Networks
W pierwszym etapie wdrożeniem zostały objęte takie lokalizacje jak: w Polsce Koszalin (jako pilotaż); w Danii: Fredericia, Hirtshals, a na Bornholmie: Ronne, Hasle, Nexo; na Litwie Klaipeda.
W późniejszym okresie wdrożenie sieci wykonano w Rosji – w Nowogrodzie Wielkim, a następnie USA – w Preston koło Seattle. W każdym z wymienionych oddziałów proces realizacji zadań przebiegał podobnie – specjaliści z SKK S.A. dokonywali wizji lokalnej i pomiaru propagacji fal, następnie przygotowywali projekt z doborem i rozmieszczeniem odpowiedniego sprzętu, po czym przystępowali do instalacji, konfiguracji i uruchomienia sieci.
Prace projektowe oraz wdrożeniowe odbywały się w miarę możliwości bez angażowania pracowników firmy Espersen oraz w sposób jak najmniej inwazyjny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Zaimplementowane rozwiązanie polega na ujednoliceniu sieci we wszystkich – objętych wdrożeniem – oddziałach firmy. Są to sieci centralizowane, oparte na punktach dostępowych (Access Points) oraz urządzeniach sterujących (Controlers). Każda z lokalizacji pracuje niezależnie, a w Koszalinie znajduje się punkt centralny z serwerem zarządzającym. Konfiguracja sieci oraz sprzęt wszędzie są analogiczne. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia zarządzanie siecią oraz jej obsługę. Ujednolicenie sieci biurowych dodatkowo usprawniło komunikację i zwiększyło wydajność osób przemieszczających się w ramach delegacji pomiędzy lokalizacjami.
Efekty
Obecnie na całym świecie w obrębie sieci Espersen działa kilkaset urządzeń, m.in. laptopy, telefony, tablety, terminale, skanery. Niezawodność i bezpieczeństwo ponad wszystko.
Zastosowanie nowoczesnych technologii nie było wyborem przypadkowym. Jednym z priorytetów wdrożenia było zaprojektowanie sieci w oparciu o komponenty zapewniające jej stabilne funkcjonowanie, bezpieczeństwo i dużą wydajność.
Fakt, że po kilku latach od pierwszej instalacji klient nie odnotował żadnych awarii, potwierdza słuszność podjętej decyzji.
Na uwagę zasługuje fakt, iż część punktów dostępowych pracuje w mroźniach i chłodniach, czyli w temperaturach odpowiednio: do -30 stopni C oraz do -10 stopni C. Tutaj SKK zapewniła dedykowane urządzenia. Z kolei w pozostałych obszarach produkcji prace instalacyjne wymagały uwzględnienia innych czynników.
Z uwagi na to, iż Espersen dba o najwyższe standardy w zakresie jakości żywności – wszystkie urządzenia produkcyjne w fabrykach myte są raz na dobę specjalnymi środkami do dezynfekcji. Stąd punkty dostępowe zostały wyposażone w wodoodporne obudowy zaprojektowane i przygotowane przez inżynierów SKK.