Obecna na rynku od 1991 roku firma Auto-Gum Sp. z o.o. Sp.k. jest jednym z największych dystrybutorów opon, akumulatorów i felg samochodowych w Polsce.
W kraju i za granicą sprzedaje ponad 700 tys. opon oraz ponad 45 tys. akumulatorów rocznie. Spółka świadczy również usługi serwisowe dla wszelkich pojazdów – osobowych, ciężarowych, przemysłowych, rolniczych itd. Posiada rozwinięty system zamówień internetowych oraz system logistyczny, oparty na transporcie własnym oraz na usługach spedytorów.
Na wysoką jakość oferowanych przez Auto-Gum usług składają się szeroki wybór produktów, pochodzących od najlepszych polskich i zagranicznych wytwórców, bogate doświadczenie, nowoczesność oraz profesjonalne doradztwo. Przedsiębiorstwo od 16 lat współtworzy Polskie Składy Oponiarskie.
Dynamicznie prosperująca firma Auto-Gum stanęła przed zadaniem usprawnienia swoich procesów logistycznych. Obsługa stale wzrastającej ilości zamówień od klientów oraz intensywny rozwój zrodziły potrzebę powiększenia powierzchni magazynowej do składowania i obrotu towarami. Stąd w 2017 r. zdecydowała się na inwestycję w postaci nowego, dużego magazynu w Kokotowie koło Krakowa.
Kolejnym etapem doskonalenia prowadzonej działalności miało być stworzenie infrastruktury sieciowej jako podłoża do komunikacji i zarządzania procesami w firmie. Jako wykonawcę wspomnianego zadania Auto-Gum wybrała firmę SKK S.A. Decyzja ta była podyktowana doświadczeniem SKK w tworzeniu sieci w różnorodnym – w tym często trudnym, przemysłowym – środowisku, jak również rekomendacją.
Korzyści z wdrożenia:
Wysokie bezpieczeństwo komunikacji
Duża wydajność i stabilność sieci
Łatwość w zarządzaniu systemem
Komfort pracy
Wzrost efektywności przedsiębiorstwa
Możliwość rozbudowy systemu
Po dokładnym zbadaniu potrzeb i wymagań klienta oraz zapoznaniu się z planami nowego magazynu, inżynierowie z SKK przygotowali projekt sieci. Bardzo ważnym czynnikiem, który wzięto tu pod uwagę, był rodzaj towaru, jaki miał być składowany – mianowicie opon samochodowych. Centrum dystrybucyjne w Kokotowie to magazyn wysokiego składowania z wyznaczonymi polami na kosze, służące do przechowywania opon. Ilość wypełnionych koszy wzwyż może ulegać zmianie.
Opony są materiałem silnie tłumiącym fale radiowe, co stanowi wyzwanie przy planowaniu sieci. Aby zapewnić jej prawidłowe działanie należy uwzględnić zarówno pełne, jak i częściowe wypełnienie magazynu towarem. Kierując się doświadczeniem, wykonanymi symulacjami i pomiarami propagacji fal, specjaliści z SKK w ramach projektu dobrali odpowiednie rodzaje i ilości urządzeń sieciowych oraz właściwie je rozmieścili.
SKK Networks bardzo rzetelnie zrealizowała wszystkie prace projektowe czy instalacyjne. Co więcej – otwarcie reagowała na nasze potrzeby i nie trzymała się wyłącznie ram wdrożenia, jak np. podczas procesu przenoszenia naszej serwerowni, gdzie mogliśmy liczyć na fachowe doradztwo. Cieszymy się, że wybraliśmy partnera, który jest blisko spraw swoich klientów. Stąd planujemy kontynuować współpracę w zakresie kolejnych rozwiązań, oferowanych przez SKK Networks.
Działania SKK Networks
W zakresie LAN zastosowano punkty dystrybucyjne, które połączono światłowodem w schemacie pierścienia i wyposażono w dodatkowy sprzęt aktywny i pasywny. Zastosowane urządzenia oraz metodyka mają na celu zapewnienie zasięgu sieci na pełnym obszarze magazynu oraz zwiększenie jej bezpieczeństwa – w przypadku jakiejkolwiek awarii któregoś z elementów wyposażenia ciągłość działania sieci nie zostanie zakłócona. Z punktów dystrybucyjnych poprowadzono łącze Ethernet do optymalnie rozlokowanych punktów dostępowych.
WLAN to rozwiązanie Cisco oparte na punktach dostępowych, centralnie zarządzanych i monitorowanych za pomocą kontrolera. Zainstalowane punkty dostępowe, należące do najnowszej serii Cisco, są dedykowane do zastosowań w wymagających środowiskach. Pracują w standardzie bezprzewodowym 802.11ac, gwarantując wysoką wydajność i jakość pracy urządzeń mobilnych.
Zastosowanie fizycznego kontrolera bezprzewodowego skutkuje dużym bezpieczeństwem sieci, a zaopatrzenie w kontroler zapasowy, który w razie awarii pierwszego kontrolera, automatycznie przejmuje jego rolę, zapewnia pełną stabilność systemu. Urządzenia samoistnie reagują na zmieniającą się sytuację w eterze, modyfikując np. moce nadajników czy kanały pracy w czasie rzeczywistym, co czyni sieć łatwą w zarządzaniu i praktycznie bezobsługową. To bardzo elastyczne rozwiązanie, umożliwiające także w razie potrzeby rozszerzenie sieci poprzez dołożenie kolejnych punktów dostępowych.
Efekty
Oprócz instalacji i odpowiedniej konfiguracji całego systemu sieciowego, wykonano jego segmentację. Zabieg ten jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo i przepustowość sieci.
W końcowym etapie przeprowadzono testy powykonawcze, potwierdzające prawidłowe działanie systemu, jak również przeszkolono jego kluczowych użytkowników. Sprzęt Cisco został objęty rozszerzoną, 3-letnią gwarancją producenta a SKK świadczy usługi wsparcia technicznego dla wdrożonego rozwiązania.