Farm Frites Poland SA (FFP) należy do czołówki producentów mrożonych frytek w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka została założona w 1993 roku jako joint venture dwóch holenderskich producentów wyrobów ziemniaczanych: Aviko B.V. i Farm Frites B.V.
Obecnie trzy nowoczesne linie umożliwiają fabryce w Lęborku wytwarzanie około 60 różnego rodzaju frytek, placków oraz płatków. Głównym klientem FFP jest McDonald’s, którego lęborska spółka zaopatruje na 12 europejskich rynkach.
Farm Frites Poland SA zapewnia najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo swoich produktów poprzez staranną kontrolę procesu produkcyjnego oraz dbałość o wysoką jakość niezbędnych do produkcji surowców. Potwierdzeniem tego są posiadane przez firmę i regularnie odnawiane najważniejsze certyfikaty.
Korzyści z wdrożenia:
Stabilność i niezawodność sieci
Bezpieczeństwo komunikacji
Sprawna obsługa operacji magazynowych
Lepsza jakość i efektywność pracy
Możliwość rozbudowy systemu
Potrzeba rozszerzenia zasięgu sieci na terenie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenie profesjonalnego rozwiązania w tym zakresie skierowała uwagę Farm Frites Poland S.A. na ofertę krakowskiej firmy SKK S.A. W ramach prezentacji swoich kompetencji i doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań sieciowych, zwłaszcza w środowiskach produkcyjno-magazynowych, SKK zorganizowała wizytę referencyjną w koszalińskim oddziale firmy Espersen, dla której SKK S.A. zrealizowała kilka lat wcześniej projekt systemu sieciowego pracujący w wielu oddziałach firmy na całym świecie.
Miejsce wizyty nie było przypadkowe, gdyż w skład obszarów przemysłowych Espersen wchodzą, podobnie jak w FPP, m.in. chłodnie i mroźnie. Wizyta ta okazała się być najlepszą rekomendacją – po której decydenci FPP nie mieli żadnych wątpliwości o wyborze SKK S.A. jako wykonawcy wdrożenia sieci w ich przedsiębiorstwie.
Do tej pory FFP korzystała z sieci LAN i w niewielkim zakresie WLAN. Jednak posiadana infrastruktura i sprzęt nie spełniały najnowszych standardów, stąd nie zapewniały ciągłości i wydajności sieci w wystarczającym stopniu.
Przekonaliśmy się „na własnej skórze”, że SKK Networks to solidny i profesjonalny partner w biznesie. Teraz sami możemy krakowską firmę polecać. Wdrożone rozwiązanie bardzo korzystnie wpłynęło na pracę całego przedsiębiorstwa, usprawniło zwłaszcza kompletację i identyfikację towarów czy inne operacje w magazynie.
Działania SKK Networks
Realizacja zadania przez specjalistów z SKK w pierwszej kolejności polegała na dokonaniu wizji lokalnej i pomiarze propagacji fal za pomocą urządzenia testowego. Na tej podstawie przygotowano projekt z doborem odpowiedniego sprzętu i jego optymalnym rozmieszczeniem.
Ponieważ modernizacji wymagały połącznia kablowe posiadanej przez klienta sieci LAN, z którą nowa sieć bezprzewodowa miała zostać powiązana, SKK dodatkowo przygotowała odpowiedni projekt. Montaż samego okablowania FFP wykonała we własnym zakresie, cały czas wspierając się doradztwem i zaleceniami pracowników SKK. W dalszym etapie można było przystąpić do instalacji, konfiguracji i uruchomienia sieci bezprzewodowej. Wszystkie prace, czy na etapie projektowym, czy instalacyjnym, odbywały się bezkolizyjnie w stosunku do pracy całego przedsiębiorstwa.
Wdrożeniem sieci zostały objęte: obszar biurowy, magazynowy i część strefy produkcyjnej. Istotnym faktem jest to, iż większość powierzchni magazynów zajmują mroźnie, w których temperatura wynosi ok.-25 stopni C. Do części magazynowej należą także laboratoria, w których na bieżąco odbywa się kontrola jakościowa produktów, a do niej FFP przykłada ogromną wagę.
Specjaliści z SKK Networks dostosowali sieć do wszystkich naszych wymagań, zapewnili wysokiej klasy sprzęt oraz kompetentne doradztwo. Wreszcie jesteśmy spokojni o naszą sieć.
Zaimplementowane rozwiązanie opiera się na infrastrukturze sieciowej firmy Cisco. W jego skład wchodzą punkty dostępowe (Access Points), centralnie zarządzane przez kontroler. Przedsiębiorstwo wyposażono w dwa kontrolery, z których jeden pełni rolę zapasowego. Został on również odpowiednio skonfigurowany, aby w przypadku jakiejkolwiek awarii pierwszego kontrolera, automatycznie przejął jego rolę. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo sieci i zapewnia ciągłość jej działania.
W mroźniach zastosowano dedykowane punkty dostępowe, tj. przeznaczone do pracy w bardzo wymagających warunkach, dotyczących m.in. takich parametrów jak: temperatura, wilgotność, szczelność i wytrzymałość. Z kolei punkty dostępowe pracujące w pozostałej części magazynowej oraz części produkcyjnej wyposażono w specjalne obudowy. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie i pozwalają również utrzymywać punkty dostępowe w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.
Efekty
Po zakończonym wdrożeniu SKK S.A. przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu. Zapewniona została także opieka serwisowo -gwarancyjna dla zainstalowanych urządzeń, w tym usługa szybkiej (następnego dnia) wymiany sprzętu w przypadku awarii. Na podstawie dodatkowej umowy krakowska firma świadczy usługi wsparcia technicznego.
To nie koniec prac wdrożeniowych dotyczących sieci w FFP. Firma planuje bowiem uzupełnienie zasięgu sieci bezprzewodowej o pozostałą część produkcyjną.